Major Titleholders 2016

Major Titleholders
Pairs Championship Barbara Travis - Howard Melbourne
Pairs Plate Ishmael Del'Monte - Justin Howard
Senior Pairs Championship Andrew Creet - Stephen Mendick
Intermediate Pairs Championship Stephen Hughes - Andrew Dunlop
Restricted Pairs Championship Tony Jiang - Julia Zhu
Novice Pairs Championship Charles McMahon - John McMahon
Teams Championship 1st Avinash Kanetkar, Bruce Neill, Pauline Gumby, Warren Lazer
2nd Leigh Gold, Vanessa Brown, Will Jenner-O'Shea, Mike Doecke, Joachim Haffer
3rd= Ron Cooper, David Lilley, Howard Melbourne, David Middleton, Zolly Nagy
3rd= Tony Nunn, Michael Ware, Geo Tislevoll, David Appleton, Hugh McGann, Matthew Thomson
5th= Siegfried Konig, Ishmael Del'Monte, Justin Howard, James Wallis, Ashley Bach, Mike Cornell
5th= Liam Milne, Nye Griffiths, Sartaj Hans, David Beauchamp, Andy Hung, Roger Lee
Seniors Teams Championship Richard Brightling, David Hoffman, Peter Buchen, Chris Hughes
2. Andrew Creet, Stephen Mendick, Jon Hunt, Peter Grant
Intermediate Teams Championship Keith Blinko, Tex Sheedy, Eric Baker, Chris Stead
2. Ame Jonsberg, Graham baker, John Lahey, Chris Larter
Restricted Teams Championship Kinga Hajmasi, Andrew Michi, Carol Cristensen, Pat Faircloth
2. Bob Coker, Ian Wright, Faye Simons, Denis Upsal
Novice Teams Championship Steven Parkes, Allan Byrnes, Peter Taylor, Unis Suliman
2. Hans Van Weeren, Peter Clarke, Colin Dempster, Norman Grech
Matchpoint Swiss Pairs Peter Buchen - Chris Hughes
Under 50mp Pairs (Tuesday) NS: Wendy Casey - Barbara Moni
EW: Karen Sweep - Rhonda Henry
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday) Richard Farquhar - Ian Fraser
Rookie Novice Pairs (Thursday) NS: Peter Allingham - Debbie Gould
EW: Gary Gibbards - Debbie Gibbards
Rookie Novice Pairs (Sunday) NS: June Hagar - Janne Powell
EW: Gary Gibbards - Debbie Gibbards
Butler Swiss Pairs (Monday) Sharon Mayo - Greg Mayo
Ivy Dahler Butler Swiss (Open) Terry Brown - Jeanette Reitzer
Butler Swiss Pairs (Intermediate) Robert Stick - Colin Payne
Butler Swiss Pairs (Restricted) Alexander Cook - Robin Ho
Seres - McMahon Mixed Team Piotr Zatorski, Agata Chojnicka, Erikas Vainikonis, Juste Rotomskyte, Andrei Arlovich - Svetlana Badrenkova
Friday Teams Martin Bloom, Nigel Rosendorff, Steven Bock - Les Grewcock
Novice Pairs (Friday) David Kerr - Kathryn Kerr
Open Teams
Best Mens Team Watson Zhou, Zuqiang Tian, Chuan Qin, Charlie Lu
Best Womens Team Helen Lowry, Greer Tucker, Karen Creet, Sheila Bird
Best Mixed Team Stephen Fisher, Jodi Tutty, Barbara Travis, Candice Ginsberg
Best Overseas Carol Richardson, Andrew Tarbutt, Steve Boughey, Andi Boughey
Best Queensland Team Ian Afflick, Paul Collins, Ken Dawson, Andrew Slater
Seniors Teams
Best Same Sex Martin Bloom, Nigel Rosendorff, Steven Bock, Les Grewcock
Best Mixed David Stern, Robert Grynberg, Tom Moss, Dennis Zines, Sue Picus, Brent Manley
Intermediate Teams
Best Same Sex Jenny Williams, Katrina Hewings, Monica Pritchard, Cheryl Stone
Best Mixed Gregory Gosney, Margaret Plunkett, Peter Nilssen, Deborah Nilssen
Best Queensland Robin McCauley, Dot Peacock, Jenny Johnstone, Dorothy Read
Restricted Teams
Best Same Sex Noreen Armstrong, Sue Laby, Rhonda Langley, Carolyn Greenwich
Best Mixed Trevor Haley, Lanny Chan, Dell MacNeil, Fatma Ahmet
Best Queensland Pam Nearhos, Diane Sargent, Frances Stuart, John Stuart
Novice Teams
Best Same Sex Monika Nilsson, Carolyn Young, Gill Tidey, Margie Hullah
Best Mixed Tony Bowmaker, Kyle Gilchrist, Fay Jeppesen, Kenneth Griggs
Best Queensland Deanne Gaskill, Janet Lowe, Anthony Marsland, Helen Blair
Matchpoint Pairs
Second Mike Cornell - Ashley Bach
Third Fiona Brown - Hugh McGann
Fourth Apolina Kowalski - Piotr Zatorski
Final C Taufik Asbi - Roberrt Parasian
Final D Siegfried Konig - James Wallis
Final E Judith Gaspar - Eva Caplan
Final F David McLeish - Paula McLeish
Final G Jan Smith - Gladys Tulloch
Best Womens' Mindy Wu - Lorraine Stachurski
Best Queensland Neville Francis - Magnus Moren
Seniors Pairs
Second Robert Krochmalik - Brian Bedkober
Final B Glenis Palmer - Christine Wilson
Second Carolyn Miller - Kevin Steffensen
Best Queensland Malcolm Carter - Tony Hutton
Intermediate Pairs
Second Ian Doland - Mandy Johnson
Final B Jenny Williams - Katrina Hewings
Final C Susie Stevens - Jim Stevens
Final D Sharon Stretton - Pauline Mulligan
Final E Kevin Dean - Bob Hunt
Best Queensland Chris Stead - Eric Baker
Restricted Pairs
Second Erica Tie - Lyn Mould
Final B Siamak Parsanejad Miro Bactashi
Final C Shayne Palfreyman - Sonya Palfreyman
Final D Rosalyn Stevens - Penny Johnson
Final E Carol Joseph - Denise Mayhew
Best Queensland Nanette Loxton - Brodie Loxton
Novice Pairs
Second Colin Lewis - Philip Roberts
Final B Don Robertson - Warwick Newton
Final C Leslie Martin - Cynthia Brinkman
Final D Claire Weston - Nicole Bertinshaw
Best Queensland Eduardo Besprosvani - Jack Luke Paredi
Matchpoint Swiss Pairs
Second Lorraine Griffiths - Mick Clarke
Butler Swiss Pairs (Monday)
Second Michael Johnson - Michael Simes
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday)
Second Jenny Bush - Eileen Malabre
Novice Pairs (Friday)
Second Reid Archibald - Cheryl Archibald
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs
Second Joan Butts - Geo Tislevoll
Third Anna St Clair - Dee Harley
Restricted
Second Margaret Kenny - Elizabeth Neil
Third Janet Hansen - Diane Morgan
Seres - McMahon Mixed Team
Second Tim Munro, Jessica Brake, Matt Smith, Francesca McGrath
Third Viv Wood, Robert Krochmalik, Arjuna De Livera, Elizabeth Havas
Friday Teams
Second Carol Richardson, Andi Boughey, Matthew Brown, Steve Boughey
Third Marian Obenchain, Alison Talbot, Lindy Anderson, Ken Anderson
Dates for 2017    56th Gold Coast Congress: February 17 - 25