Major Titleholders 2014

Major Titleholders
Pairs Championship Justin Howard - Ishmael Del'Monte
Pairs Plate David Lilley - Zolly Nagy
Senior Pairs Championship Richard Brightling - David Hoffman
Intermediate Pairs Championship Stephen Hughes - Andrew Dunlop
Restricted Pairs Championship Marlise Jones - Kerry Watson
Novice Pairs Championship Sarah Carradine - Michael Young
Teams Championship Hugh McGann, Matthew Thomson, Fiona Brown, Tony Nunn, Michael ware, Geo Tislevoll
2nd Zhang Bankxiang, Shen Jiaxing, Gan Xinli, Wang Ru, Li Xin
3rd= Stephen Fischer, David Morgan, Marianne Bookallil, Jodi Tutty
3rd= Anthony Burke, Peter Gill, Sartak Hans, David Beauchamp
5th= Joachim Haffer, Laura Ginnan, Mike Doecke, William Jenner-O'Shea, Peter Vanderpoel
5th= Phil Gue, Bill Hirst, David Weston, Julian Foster
Seniors Teams Championship Martin Bloom, Nigel Rosendorff, Steven Bock, Les Grewcock
2. Richard Brightling, David Hoffman, Peter Chan, Roger Januszke
Intermediate Teams Championship Bastian Bolt, Geoffrey Roberts, Kevin Dean, Bob Hunt
2. Craig Francis, Nikolas Moore, Tim Runting, Murray Perrin
Restricted Teams Championship Denis ward, Laurie Skeate, Denis Moody, Monty Dale
2. David Gardiner, Pam Hancox, Jennette Rosetta, Margaret Carr
Novice Teams Championship Linda Norman, Kay Roberts, Joan Jenkins, Carmel Wikman
2. Maureen Gibney, Susan Lipton, Godfrey Baillon-Bending, Michael McAuliffe
Matchpoint Swiss Pairs Andy Hung - Adam Edgetton
Rookie Novice Pairs (Sunday) NS: Lucinda Gun - Christine Williams
EW: Catherine Armstrong - Veronica Amerena
Rookie Novice Pairs (Thursday) NS: Beverley Northey - Dianne Thatcher, EW: Jane Hills - Jennifer Montague
Butler Swiss Pairs (Monday) Michael Curry - Rebecca Wood
Butler Swiss (Open) NS: Geoff Eyles - Anne Somerville
Butler Swiss Pairs (Restricted) Maurice Loomes - Rachael Loomes
Seres - McMahon Mixed Team Margaret Rourke, Neil Ewart, Felicity Beale, Robbie van Riel
Friday Teams Andy hung, Liam Milne, Michael Whibley, Adam Edgtton
Novice Pairs (Friday) Graham Carson - Ian Pick
Open Teams
Best Mens Team Ishmael Del'Monte, Ron Klinger, Matthew Mullamphy, Tom Jacob, Justin Howard
Best Womens Team Julie Sheridan, Karen Martelletti, Mindy Wu, Lorraine Stachurski
Best Mixed Team Terry Brown, Paul Wyer, Sue Ingham, Michael Courteney
Best Overseas Chen Shenghong, Shi Xuao, Wang Xiaojing, He Zhenyi, He Liqiang
Best Queensland Team Ian Afflick, Paul Collins, Ken dawson, Andrew Slater
Best Gold Coast Team Kuldip Bedi, Tony Berger, Kevin Steffersen, Carolyn Miller
Seniors Teams
Best Same Sex Wally Malaczynski, Andrzej Adamczewski, Andrzej Gorzynski, Miroslaw Milaszewski, Kendal Early
Best Mixed Elizabeth Havas, Gordon Schmidt, Alan Walsh, Barbara McDonald
Intermediate Teams
Best Same Sex Chris Stead, Eric Baker, Terrence Sheedy, Keith Blinco
Best Mixed Margie Knox, Barry O'Donohue, Susie Stevens, Peter Gordon
Best Queensland Paul Roberts, Bruce Carroll, David Lehmann, John Nibbs
Restricted Teams
Best Same Sex Genevieve Page, Sally Luke, Diana McKenzie, Heather Reynolds
Best Mixed Hope Thomlinson, Barry Foster, Jenny Buckley, Martin Johnson
Best Queensland Robert Fulton, Larraine Sutton, Mearon Geldard, Rhondda Dean
Novice Teams
Best Same Sex Georgina Howitt, Ann Carter, Leslie Decker, Rosemary McCallum
Best Mixed Floyd Wilson, Majella Wilson, Glennis Cowell, Nancy Geiger
Best Queensland Gabrielle Elich, John Elich, Christophe Wlodarczyk, Justine Wlodarczyk
Matchpoint Pairs
Second Terry Brown - Paul Wyer
Third Ashley bach - Michael Whibley
Fourth Ron Klinger - Andrew Peake
Section C Duncan Badley - Paula Boughey
Section D William Jenner-O'Shea - Mike Doecke
Section E Dee Harley - Anna St Clair
Section F Ervin Otvosi - Jeremi Stepinski
Section G Maureen Diamond - Helene Greenblau
Section H Deborah Guthrie - Carolyn Greenwich
Best Womens' Rena Kaplan - Nevena Djurovic
Best Queensland Magnus Moren - Neville Francis
Seniors Pairs
Second Trevor Robb - Andrew Janisz
Section B Andrzej Gorzynski - Miroslaw Milaszewski
Section C Eva Shand - Les Varadi
Intermediate Pairs
Second Frances Garrick - Bruce Dalglish
Section B Susan Skerri - Allan Scerri
Section C Tony Allen - Kelela Allen
Section D Kellie Potts - Nigel McIvor
Section E Michael Stoneman - Val Roland
Restricted Pairs
Second Jim Taylor - Cora Taylor
Section B Frank Spurway - Sue Spurway
Section C Barbara Kent - Ross Murtagh
Section D Catherine Chaffey - Andrew Goodchild
Section E Cassie Morin - Helen Arendts
Novice Pairs
Second Joan jenkins - Carmel Wikman
Section B Ian Hoschke - Sylvia Billingham
Section C Garry Smith - Marlene Smith
Matchpoint Swiss Pairs
Second Tony Bond - Tony Ong
Butler Swiss Pairs (Monday)
Second Francis Lyons - Heather Cusworth
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs
Second Eva Samuel - Jeff Fust
Third Kelvin Raywood - Martin Henneberger
Restricted
Second Deana Wilson - Jo Sklarz
Third Dennis Sullivan - Sheila Wills
Seres - McMahon Mixed Team
Second Judith Gaspar, Pablo Lambardi, Anne St Clair, Dee Harley
Third George Biro, Kitty Biro, Desmond McGlashan, Megan McGlashan
Friday Teams
Second Chris Williams, Ian Lincoln, Helen Wilson, Jane North
Third Peter Grant, Tony Marinos, Arjuna De Livera, Elizabeth Havas
Novice Pairs (Friday)
Second Sheena Pollock - Denise Merrin
Dates for 2015    54th Gold Coast Congress: February 21 - 28