Major Titleholders 2013

Major Titleholders
Pairs Championship Barbara Travis - Howard Melbourne
Pairs Plate Bruce Neill - Frank To
Senior Pairs Championship Richard Brightling - Kathy Boardman
Intermediate Pairs Championship Lee Andrews - Karl Berzins
Restricted Pairs Championship Chris Hannan - Diana Ellis
Novice Pairs Championship Walter Hugentobler - Annemarie Hugentobler
Teams Championship Mike Cornell, Ashley Bach, Matthew Mullamphy, Ron Klinger
2. Hugh McGann, Kieran Dyke, Fiona Brown, Tony Nunn, Michael ware, Geo Tislevoll
3= Barbara Travis, Howard Melbourne, Peter Reynolds, David Appleton
3= Anthony Burke, Peter Gill, Andrew Peake, Sartaj Hans
5= Bruce Neill, Frank To, Simon Hinge, Kim Morrison
5= Allen Tan, Choonchou Loo, Hua Poon, Kevin Ng, Gemma Tan, Hongjun Wu
Intermediate Teams Championship Greg Lee, Alan Currie, Patrick Bugler, Yolanda Carter
2. Ian Lisle, Vicky Wiley, Biljana Novakovic, Lee Weldon
Restricted Teams Championship Pam Brewer, Ruth Goerg, Denise O'Regan, Adrian Lohmann
2. Hope Tomlinson, Barry Foster, Jenny Buckley, Martin Johnson
Novice Teams Championship Linda Norman, Kay Roberts, Joan Jenkins, Ross Currin
2. John Elich, Gabrielle Elich, Christophe Wlodarczyk, Justine Wlodarczyk
Senior Teams Championship Stephen Mendick, Andrew Creet, Tony Marinos, Peter Grant
2. Martin Bloom, Nigel Rosendorff, Steven Bock, Les Grewcock
Matchpoint Swiss Pairs Stephen Williams - Adam Edgtton
Rookie Novice Pairs (Sunday) NS: Suzi Ledger - Barbara Simpson EW: Rob Olander - Rick WebsterR
Rookie Novice Pairs (Thursday) NS: Suzi Ledger - Barbara Simpson EW: Lynn Kelly - Gregory Barbe
Butler Swiss Pairs (Monday) Doreen Jones, Catherine Hood
Butler Swiss (Open) NS: Michael Wilkinson - Susan Humphries
EW: Ann Paton - Hugh Grosvenor *** Ivy Dahler Shield ***
Butler Swiss Pairs (Restricted) Ian Barfoot - Peter Robbins
Seres - McMahon Mixed Team Vanessa Brown, William Jenner O'Shea, Mike Doecke,, Viv Wood
Friday Teams Di Marler, Linda Alexander, Margaret Millar, Carolyn Woolley
Novice Pairs (Friday) Ann Carter - Button Howitt
Open Teams
Best Mens Team Terry Brown, Paul Lavings, David Lilley, Zolly Nagy, Avinash Kanetkar, Robert Krochmalik
Best Womens Team Pauline Evans, Jay Faranda, Giselle Mundell, Nevena Djurovic
Best Mixed Team Debbie McLeod, Brian Cleaver, Kirstin Gardiner, Alan Grant
Best Queensland Team Ralph Parker, Arran Hodkinson, Peter Hainsworth, Sanmugaras Kamalarasa
Best Overseas Patrick Carter, Julie Atkinson, Barry Jones, Jenny Millington
Intermediate Teams
Best Same Sex Penny Schmalkuche, Robyn Palethorpe, Anna Bell, Anne Nothling
Best Mixed Paul Weaver, Terry Bodycote, Lisa May, Emlyn Williams
Best Queensland Craig Francis, Tim Runting, Alison Dawson, Elizabeth Zeller
Senior Teams
Best Same Sex Bill Lockwood, Peter Chan, Roger Januszke, Robert Bignall
Best Mixed Alan Walsh, Barbara McDonald, Elizabeth Havas, Gordon Schmidt
Best Queensland Mike Robson, Betty Lee, Andrew Braithwaite, Suzie Mozes
Restricted Teams
Best Same Sex Penny Brodie, Madeleine Gray, Catherine Drury, Maggie Campbell
Best Mixed Michael ward, Chris Nettle, Jill Byrne, Sue Ormsby
Best Queensland Marlise Jones, Kerry Watson, Carolin Morahan, Julie Nyst
Novice Teams
Best Same Sex Sandra Mulcahy, Anne Russell, Sheila Wills, Jane Postle
Best Mixed Trevor Shaw, Suzanne Purnell, Barbara Rydon, Roxanne Brayshaw
Best Queensland George Gibson, Lynne Layton, Sheryl Haslam, Ann Klibbe
Matchpoint Pairs
Second David Lilley - Zolly Nagy
Third Nabil Edgtton - Ismael Del'Monte
Fourth Bob Richman - Jeanette Reitzer
Section C Anthony Burke - Peter Gill
Section D Siegfried Konig - James Wallis
Section E Jane Skipper - John Skipper
Section F Ella Pattison - Andi Boughey
Section G Rene Sharp - Barbara Krost
Best Womens' Lorraine Stachurski - Mindy Wu
Best Queensland Neville Francis - Magnus Moren
Seniors Pairs
Second Neil Perry - Elly Urbach
Section B Andrew Janisz - Trevor Robb
Section C Sonia Young - Dorothy Kemeny
Section D Val Brockwell - Gytis Danta
Intermediate Pairs
Second Stephen Hughes - Andrew Dunlop
Section B Michael Stoneman - Val Roland
Section C Sunny Pang - Carmen Hamilton
Section D Helen Archibald - Virginia Gavel
Restricted Pairs
Second Anthony Collins - Bill Forbes
Section B Christine Baynes - Sheryl Cullenward
Section C Terry Nowitzki - Allan Mcintyre
Section D Laurie Skeate - Denis Ward
Section E Edgar Beckett - Janice Beckett
Novice Pairs
Second Lesleigh Eghan - Lynne Henley
Section B Sheila Willis - Jane Postle
Section C Helen Gault - Rob Gault
Matchpoint Swiss Pairs
Second Joseph Maliwat - Keiren Dyke
Butler Swiss Pairs (Monday)
Second Kathryn Yule - Ken Yule
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs
Second NS Lorraine Stachurski - Mindy Wu
Third NS Marlene Watts - Michael Prescott
Second = EW 03 Richard Touton - Ryan Touton
Second = EW Alison Dawson - Elizabeth Zeller
Second = EW Noelene Law - Julia Hoffman
Restricted
Second Lex Ranke - Jack Rohde
Third Sally Lazar - Richard Lazar
Seres - McMahon Mixed Team
Second Steven Lester, Jan Cormack, Kathryn Yule, Ken Yule
Friday Teams
Second Therese Tully, Annette Henry, Paul Hooykaas, Stephen Henry
Novice Pairs (Friday)
Second David Munro- Peter Rollond
Dates for 2013    52nd Gold Coast Congress:    February 23 - March 2