Major Titleholders 2009

Major Titleholders
Pairs Championship Arjuna de Livera - Howard Melbourne
Pairs Plate Bjorn Fjellstad - Jon Hansen
Senior Pairs Championship Henri de Jong - Sam Arber
Restricted Pairs Championship Ron Casey - John Kelly
Novice Pairs Championship Shayne & Sonia Palfreyman
Teams Championship Jimmy Cayne, Alfredo Versace, Adam Zmudzinski, Cezary Balicki, Lorenzo Lauria, Michael Seamon
2. Kyoko Ohno, Akihito Yamada, Masayuki Ino, Makato Hirata
3= Helen Horwitz, Peter Gill, Ishmael Del'Monte, Murray Green, Andrew Peake
3= Hugh McGann, Tom Hanlon, Alon Apteker, Craig Gower, John Caruthers, Howard Weinstein
5= Howard Melbourne, Arjuna de Livera, Bill Hirst, Paul Hackett, Tom Bakkeren, Huub Birtens
5= Nicoleta Giura, Nick Hughes, Murat Genc, Margaret Perley
Restricted Teams Championship Bruce & Bev Crossman, Elainne Leach, Bas Bolt
2. Joe & Racheline Barda, Peter Campbell, Daryo Muraben
Novice Teams Championship Edwina Willis, Desley Mundell, Rhonda Dean, Mearon Geldard
2. Margaret Pisko, Sonya & Shayne Palfreyman, Lynne Saint James
Senior Teams Championship Jessa Chan, Roger Januske, John Puskas, John Zollo, Peter Chan
2. Richard & Rita Kahn, Tom Strong, Arie Meydan
Butler Swiss (Open) NS: Richard JEDRYCHOWSKI - Apolina KOWALSKI
EW: Nye GRIFFITHS - Ian ROBINSON
Butler Swiss Pairs (Restricted) Mary ALLISON - Catherine WHIDDON
Seres - McMahon Mixed Team Tony & Helena Hutton, John & Juliet Pettit
Graded Pairs (Open) Peter HOLLOWAY - Colleen TOGNETTI
Graded Pairs (Novice) Vivien ELDRIDGE - Yvonne PERKINS
Open Teams
Best Mens Team Henri De Jong, Sam Arber, Michael Chrapot, Traian Chira
Best Womens Team Monica Ginsberg, Judy Mott, Rita Nailand, Avril Zets
Best Mixed Team Barbara Travis, Peter Reynolds, Robert Bignall, David Appleton
Best Country Team Ed & Robin Vaughan, Lorraine Shaw, Erin Waterhouse
Open Teams
Section B Cathy Chua, Simon Hinge, Nicholas Rodwell, Justin Howard
Section C Jeanette Reitzer, George Czubala, Henri Sawicki, Richard Waszyrowski, Rachael Frenkel
Section D Joan Butts, Carol Currey, Paul Hooykass, Pele Rankin
Section E Bridget Cooke, Elizabeth Cook, Florence Maltby, Tirza Chira
Restricted Teams
Third Ron Casey, John Kelly, Keith Long, Peter Robins
Section B Pamela Smith, Valerie Isle, Chris Lawrence, Evelyn Tay
Section C Anna Bell, Penny Schmalkuche, Robyn Palethorpe, Anne Nothling
Best Same Sex Felicity Gunner, Janet Grieve, Camilla Boyd, Cherry McWilliam
Best Mixed John Rogers, David Christian, Faye Prince, Lydia Adams
Novice Teams
Third David O'Gorman, Julie Jeffreys, Bryan Murray, Elizabeth Rolfe
B Section Peter & Deborah Nilsson, Rick & Bette Nilsson
Best Same Sex Marlisle Jones, Kerry Watson, Julie Nyst, Carolin Morahan
Best Mixed Phillip Hughes, Maria Erazuris, Wanda Blok, Judy Wilkinson
Senior Teams
Third Alexander Yezerski, Lesley Grewcock, Steven Bock, Martin Bloom
Section B Bruce & Merle Marr, John Quayle, Alan Dick
Best Veterans David Smee, Don Smith, William Westwood, Gary Lane
Best Womens Elizabet Ross, Eliza Wylie, Di Stagg, Tessa Townend
Best Mixed Tony & Helena Hutton, John & Juliet Pettit
Matchpoint Pairs
Second John Wignall and Kris Wooles
Third Terry Brown and Avi Kanetkar
Fourth John Luoni and Murray Jurgelait
Section C Wayne BURROWS - Pam LIVINGSTON
Section D Phil DEWAR - Michael SYKES
Section E Marianne BOOKALLIL - Stephen FISCHER
Section F Helen LOWRY - Berenice FOLKARD
Section G Lorraine HARKNESS - Justine HARKNESS
Section H Adrian FONTES - Judith FONTES
Section I David MCLEISH - Paula MCLEISH
Section J Phillip Morris - Josie Ryan
Section K Marlene BERNAU - Mariella CHARREL
Best Womens' Eva Caplan - Rena Kaplan
Seniors Pairs
Second Roman Morawiecki and Carolyn Miller
Third Barry and Agnes Kempthorne
Fourth Bill Westwood and Gary Lane
Plate Pam CRICHTON - Ross CRICHTON
Section C Ross GYDE - Diane QUIGLEY
Section D Kevin FEENEY - Patricia FEENEY
Restricted Pairs
Second Joe Barda and Daryo Muraben
Third Catherine Whiddon and Mary Allison
Fourth Tony Jowett - Frances McCoull
Plate Nikolas MOORE - Patrick BUGLER
Section C Jeffrey LACEY - John BRISTOW
Section D Kristin HUGHES - John HUGHES
Section E Paul ROBERTS - Pauline KRUEGER
Novice Pairs
Second Kerry Murray and Rhonda Innes
Third Helen Chamberlain and Helen Clarke
Plate Graham CROUCH - Barbara CROUCH
Butler Swiss Pairs
Second NS Michael WHIBLEY - Odin SVENDSEN
Third NS Barbara TRAVIS - Subhash GUPTA
Second= EW Brian CLEAVER - Peter BENHAM
Second= EW Andrey ORLOVICH - Valentin ZHURAVEL
Restricted
Second Jim THATCHER - Trish THATCHER
Third Keith LONG - Peter ROBBINS
Seres - McMahon Mixed Team
Second Ivy & John Luck,Larry & Suzie Moses
Third Maria-Teresa Lavazza, Dano De Falco, Guido Ferraro, Patricia Cayne
Dates for 2010    49th Gold Coast Congress:    February 27 - March 6