Major Titleholders 2019

Major Titleholders
Pairs Championship Therese Demarco - Stephen Fischer
Pairs Plate Michael Yuen - Robert Todd
Senior Pairs Championship Tony Marinos - Peter Grant
Intermediate Pairs Championship Kinga Hajmasi - Andrew Michl
Restricted Pairs Championship Neil Williams - Peter Fitzmaurice
Novice Pairs Championship Martin Brown - Gail McKenzie
Teams Championship James Coutts, Shane Harrison, Nabil Edgtton, Ellena Moskovsky, Liam Milne, Andy Hung
2nd Michael Ware, Geo Tislevoll, Tony Nunn, Justin Mill, Matthew Thomson, Hugh McGann
3rd= John McAllister, Sartaj Hans, Matthew Brown, Michael Whibley
3rd= Stephen Fischer, Marianne Bookallil, Peter Reynolds, David Appleton
5th= Maurits Van Der Vlugt, Marshall Lewis, Kim Morrison, Chris Hughes
5th= David Beauchamp, Jodi Tutty, Nathan Van Jole, Justin Williams
Seniors Teams Championship Zolly Nagy, David Middleton, David Smith, Neil Ewart
2. Stephen Mendick, Bernard Waters, Tony Marinos, Peter Grant
Intermediate Teams Championship Eric Baker, Keith Blinco, Max Holewa, Diane Holewa
2. Kinga Hajmasi, Andrew Michl, Tony Jiang, Julia Zhu
Restricted Teams Championship Ian Bannister, Fran Martin, Jane O'Brien, Chris Hagen
2. Margaret Stevens, Sue Luby, Neil Williams, Kevin Murray
Novice Teams Championship Bernard Yates, Nick Hullah, Kerry Barns, Sylvia Bray
Novice Teams Championship 2. Nola Anderson, Diane smith, Jenny Reid, Diane Dwyer
Under 50mp Pairs (Tuesday) NS: Upasana ShantiI - Lynda Laffan
EW: Dianne Hiles - Richard Booth
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday) Jane Clitheroe - Barbara Dillner
Under 50mp Butler Swiss Pairs (Thursday) Robyn Lichter - Judy Leiba
Rookie Novice Pairs (Sunday) NS: Stephen Bennett - Louise Bennett
EW: Caroline Nelson - Felicity McKenzie
Rookie Novice Pairs (Thursday) NS: Caroline Nelson - Felicity McKenzie
EW: Keith Sanders - Jenny Sanders
Weekend Matchpoint Swiss Pairs Michael Pemberton - Chris Ackerley
Weekend Matchpoint Swiss Pairs (0-500) Linda Norman - Wendy Gibson
Butler Swiss Pairs Open (Monday) NS: Matthew Thomson - Hugh McGann
EW: Greg Lee - Alan Currie
Butler Swiss Pairs 0-500 (Monday) Sonja Ramsund - Margaret Azar
Ivy Dahler Butler Swiss (Open) NS: Jane Beeby - Michael Wilkinson*** (*** Trophy)
EW: Anne Somerville - Geoff Eyles
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs (Intermediate) Paul Corry - Chris Fernando
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs (Restricted) Annette Hagan - Janice Willoughby
Seres - McMahon Pairs Robert Krochmalik - Viv Wood
Novice Pairs (Friday) Gary Petterson - Laurie Bell
Open Teams
Best Mens Team Bill Hirst, Phil Gue, David Weston, Julian Foster
Best Womens Team Stephanie Jacob, Rebecca Johnston, Jenna Gibbons, Christine Gibbons
Best Mixed Team Avinash Kanetkar, Bruce Neill, Pauline Gumby, Warren Lazer
Best Overseas Yuzhong Chen, William Liu, George Sun, Alice Young
Best Queensland Team Ian Afflick, Paul Collins, Ken Dawson, Andrew Slater
Seniors Teams
Best Same Sex Richard Brightling, David Hoffman, Robert Krochmalik, Paul Lavings
Best Mixed Alan Walsh, Elizabeth Havas, Dee Harley, Barbara McDonald
Intermediate Teams
Best Same Sex Carolyn Greenwich, Rhonda Langley, Patricia Armstrong, Noreen Armstrong
Best Mixed Larry Attwood, Kathryn Attwood, Paul Corry, Chris Fernando
Best Queensland Jacqui Fardoulys, Jane Farquhar, Yolande Coroneo, Laurie Skeate
Restricted Teams
Best Same Sex Elaine Crommein, Barbara White, Margaret Richards, Jennifer Adam
Best Mixed Catherine Chaffey, Andrew Goodchild, Phillip Halloran, Rob Ward
Best Queensland Geoff Saxby, Jennifer Vickers, Aijun Yang, Sameer Pandya
Novice Teams
Best Same Sex Martin Coote, James Harvey, Diana McAuliffe, Maeve Doyle
Best Mixed Andrew Sharp, Susan Sharp, Wendy Casey, Barbara Moni
Matchpoint Pairs
Second Sophie Ashton - Sartaj Hans
Third Peter Livesey - Peter Gill
Fourth Bill Hurst - Phil Gue
Final C Nicky Strasser - George Bilski
Final D Marlene watts - Michael Prescott
Final E George Sun - Alice Young
Final F Julian Foster - David Weston
Final G Craig Francis - Richard Wallis
Final H Jamie McFall - Frances Gaunt
Best Womens' Marianne Bookallil - Jodi Tutty
Best Queensland Hugh McAlister - Diane McAlister
Seniors Pairs
Second Dee Harley - Elizabeth Havas
Final B Peter Chan - Bob Sebesfi
Intermediate Pairs
Second Keith Blinco - Eric Baker
Final B Jenny Williams - Ian Barfoot
Final C Max Gilbert - Kathy Gilbert
Final D Frerrie Zulfiqar - John Aquino
Final E Barbara O'Shea - Glenda Parmenter
Restricted Pairs
Second Maciej Szczesny - Mariusz Tumilowicz
Final B Brad Tattersfield - Jan Borren
Final C Alex Penklis - Phillip Halloran
Final D Jane O'Brien - Chris Hagen
Final E Delores Graves - Suzanne Cole
Final F Di Garside - Donna Fitch
Novice Pairs
Second Martin Coote - James Harvey
Final B Sue Smith - Penny Van Der Riet
Final C Fiona Trescowthick - Sarah Acton
Final D Wendy Casey - Barbara Moni
Matchpoint Swiss Pairs
Second Greg Buzzard - Harry Shepherd
Matchpoint Swiss Pairs 0-500
Second Esther Saunders - Colin Saunders
Butler Swiss Pairs (Monday)
Second NS: Ken Dawson - Andrew Slater
EW: Mike Longmire - Pat Beattie
Butler Swiss Pairs 0-500 (Monday)
Second Rebecca Delaney - Lesley Fraser
Under 50mp Swiss Pairs (Wednesday)
Second Eugene Periera - Rex Meadowcroft
Under 50mp Swiss Pairs (Thursday)
Second Margaret Brown - Jan Malcolm
Novice Pairs (Friday)
Second Anne Moase - Penny Talley
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs NS
Second Mike Doecke - Will Jenner-O'Shea
Third Pauline Gumby - Warren Lazer
Ivy Dahler Butler Swiss Pairs EW
Second Tony Leibowitz - Peter Gill
Third Dee Harley - Anna St Clair
Intermediate
Second Max Gilbert - Kathy Gilbert
Third Rob Hurst - Robin Erskine
Restricted
Second Jenni Borren - Margaret Robbie
Third Gay Hull - Josephine McKitrick
Seres - McMahon Pairs
Second Roger Thomas - Graham Wakefield
Third John McMahon - Nico Ranson
Dates for 2020    59th Gold Coast Congress: February 21sth - 29th